Quantcast
Channel: Septyni virtieniai
Viewing all 334 articles
Browse latest View live

Plaukimas Švėte į Vyšnių sodą

$
0
0

6Pūtė vėjas. Vienas asmuo bandė stotis valtyje stačias ir skleisti striukės skvernus, kad suveiktų kaip burė, bet greit vėl atsisėdo. Mano versija dėl ko atsisėdo – turbūt vėjas nejaukiai košė apatinę kūno dalį, kurį buvo šlapia. (Mano irgi buvo šlapia. Pritiško vandens nuo irklų bei prisiteliuskavo per bortą, o aš į tą vandenį įsėdau.)

Buvo reporterių ir operatorių: ant kiekvieno tiltelio stovėjo Jonas, kiekviename gluosnyje – Aušra, po kiekviena žydinčia ieva – Giedrė. Jie teleportuodavosi man nesuprantamu būdu iš taško A į taškus B, C, D ir visą kitą abėcėlę. Kai žvelgi atgal, vis dar regi ant tiltelio operatorių, o paskui pasižiūri į priekį, ir pamatai, kad jis jau laukia ant kito tilto. Kaip čia gražiau pasidemonstravus prieš kamerą? – galvoji, bet tada užkimbi už upės dugno ir patenki į kadrą skersa valtim bei iškreipta burna. Ups.

Netoli Bliūdo laukė gulbė. Gražiai gulbės atrodo paveiksluose ant sienos, bet taranuoti ją geltona valčike garbėsžo yra baugu. Gerai, kad susiprato ir pakilo į orą. Didžiulis kūnas, galingų sparnų mostai, UCH! UCH! UCH!- jėga ir grožis!

Pakeliui matėm žydinčias purienas, žydinčias pienes, žydinčias ievas ir žydinčias vyšnias. Šviežios žalumos daugybę, tokios žalios, ir tiek daug, kad net slabna darėsi nuo pavasario gražumo. Malūną matėm be sparnų, Musės namus iš kiemo, angelo kontūrus prie Senosios Žagarės bažnyčios, sveikų ir pavirtusių tvorų, Kaliausių fabrikėlį, avių ir debesų.

Ant kranto kartais atsirasdavo žmonių. Viens iš jų turėjo gitarą ir labai gražiai dainavo. Upėje vis pasitaikydavo slenksčių, kai kuriais pračiuoždavom, ties kitais rasdavom mergelę Liną, visus gelbėjančią tampymo būdu, bet buvo ir tokių vietų, kur teko bristi šalia valties.

Kai nuplaukėm į vyšnių sodą, ten buvo saldžios vyšnių arbatos, saldžios vyšnių zaptės ir spirgučių „dėl kreptės“. Užmiršau pažiūrėti, kiek vyšnikių jau žydi.

Labiau nei vanduo po užpakaliu, labiau nei vėjas, labiau nei pakrančių žaluma mane kiaurai košė žinot kas – ogi laimė. Kiekvienam Švėtės metre. Nu jatus vajatus kaip buvo gera!

1234578


Prezidenc mūsų viščiukus uždengė!

$
0
0

kukuruzuSavaitgalį rinkimai, mano persona nusiteikus eiti, tik dar nežino už ką balsuot.

Vienas iš kandidatų – mano feisbuko draugas, todėl būnu informuota, kur jis dalyvavo ir kaip apie jo dalyvavimą atsiliepė žiniasklaida. Kaip feisbuko draugas nežinau ar skaito mano dosniai dalijamus pyragų receptus, bet vieną kartą buvo atsiuntęs AŽ (asmeninę žinutę). Prašė 40 Lt rinkimų kampanijai. Nedaviau.

Iš kandidatų gal tik vienas pagerbė Joniškį apsilankymu ir išgarsino pamelždamas karvę. Sako, veiksmas vyko 4 valandą ryto. Kita vertus, dviejų kitų kandidatų pavardės su kulinarinio tinklaraščio tema susiję labiau, nei likusieji. Be to vieno iš jų vardas labai gražus, kaip mano, ir tete buvo gaisrininku, kaip ir mano. Antrojo garbei mano sesė darže pasisėjo ropių.

Joniškio rajono kaimuose plinta nepasitenkinimas: “prezidenc mūsų viščiukus uždengė!” – mat skelbimų lentose rinkimų plakaitai pakavoja pranešimus, kada ir kur bus pardavinėjami višiukai.

Traškūs kukurūzų dribsnių sausainiai

  • 300 g kukurūzų dribsnių
  • apie 2/3 indelio saldinto kondensuoto pieno
  • 50 g saulėgrąžų branduolių
  • 1 šaukštelis aguonų
  • 2-3 šaukšteliai sezamų sėklų

Išties, galėtų nieko daugiau nebūti, tik kukurūzų dribsniai ir kondensuotas pienas. Arba galėtų būti bet kas ir bet kokiais kiekiais.Su kokoso drožlėm bandžiau – gerai gaunasi. Be aguonų bandžiau – irgi gerai. Su namine karamele vietoj kondensuoto pieno – jokių problemų, viskas gaunasi.

Sumaišyti kukurūzų dribsnių su viskuo. Jie turi likti palaidi, nesulipę į krūvą. Į kepimo skardą, ištiestą geru kepimo poieriumi dėti po šaukštą.

Kepti 180C orkaitėje apie 5 min., kol auksinė spalva pasidaro dar ryškesnė. Nuimti nuo popieriaus kai atvėsta (nes kol karšti, nelaiko formos).

Labai geri gaunasi, visus dietininkus sugundo.

“Ar numirusiems galės keltis?”

$
0
0

1Kariūnai varstėsi savo pričindalus ir ruošėsi mūšiui. Jie buvo rimtais (vatiniais?) chalatais ir metaliniais šalmais.

2Aplinkui bimbinėjo vienas kitas kryžiuotis ir tuntas metraštininkų su 21 amžiaus pradžios fotoaparatais, kurie į veiksmo vietą pateko per laiko kilpą, esančią takiuke tarp šaltalankių. O, žiūri, žiemgaliai! Tuoj puolė fotkinti ir klausytis kas kalbama.

“Stosim dviem gretom, o paskui žiūrėsim, arba pilvus išriesim, arba į dešinę “

“Po trijų kartų būsim numirę.”

“O numirusiems galės keltis?”

“Pas mus vienas nuogas, jam tik į galvą galima dėti, kitur jis nuogas”

“Nado vsio po čestnomu”.4Čia žiemgaliai išsirikiavę į dvi gretas. Į priekį žengė bildėdami kirviais, riaumodami ne savo balsais, o kurie ėjo antroj gretoj, tai dar pamekeno kaip ožiai. Viską matėm, viską nufotkinom.

3Moterys stebėjo veiksmą su ąsočiais rankose. O visai pamiškėj – taikusis žiemgalis.

5Man kol kas neaišku, ar kryžiuočiais rengiasi tie, kurie, jiems idėjiškai prijaučia… bet iš kur čia galėtų tokių būti?

6Kovai prasidėjus, kai kurie suvirto ant žemės. Nespėjau suprasti, ar jiems jau buvo trys kartai, ar čia tokia taktika, nes suvirtę jie painiojosi po kojom ir griovė iš rikiuotės kitus.7Po mūšio prisikėlė ir susitarė, kad dar biškį pasikaus iš naujo. Kirviais ir kalavijais tai jie mojavo labai iš rimtųjų, tik pyškėjo skydai ir metaliniai šalmai.

8Buvo tokių, kurie apsidabino lapėmis ir tik stebėjo. Net nefotkino. Mes, metraštininkai, visą darbą turėjom nudirbti.

9Tai buvo paskutinio žiemgalių sukilimo ir Garuozos šilo mūšio paminėjimas.

Kelionė Joniškio muziejų keliu

$
0
0

5Kultūringi Joniškio žmonės Tarptautinę muziejų naktį pradėjo nuo pat ryto – autobusas juos vežė Muziejų keliu, aplankant aštuonis (ne visus!) Joniškio rajone esančius muziejus. Su jais važiavo vienas šnipelis, kurio tikslas: palesioti nemokamo sūrio ir  bulkučių, nusifotografuoti rapsuose ir pasiklausyti kas ką šneka autobuse ir kitose kultūringose erdvėse.

- Man kažkas iš Kosmoso pasakė, kad turiu gelbėti Paulauską.

- O ką jūs veikiate prie to stalo? Ar po stalu? 

- Teatro stale, tu simbolis minčių ir veiksmo, išplaukęs iš sielų artumo…

- Ar su sūriu stovėjo jo sesuo?

- Nusipaveiksluokim rapsuose!1- Jei atsitūpsim, atrodys gražiau.

- Ne, jei atsitūpsim, atrodys, kad kažką darom.

- Nuo tų rapsų man visos kelnės geltonos.

- Tavo geltonos, nes juodos, o mano baltos, todėl ne geltonos.

- Nusipaveiksluokim prie žydinčios obels.

- Ei, čia tas namas, iš kur aš pirkdavau kiaušinius.

- Žiogas palaidotas bažnyčios šventoriuj. Tai negi laidos bet kur?!

- Atestatų pasiimti eidavome su tautiniais rūbais.

- Karvė jau yra muziejinė vertybė.4- Aš jau esu pasižadėjusi kokį kilometrą eilėraščių parašyt.

- Toj sodyboj gyveno mano močiutė. Čia praėjo mano vaikystė.

- 1956 metais aš, jauna mokytoja, nusipirkau patefoną.

- Dairykimės, gal kur nors pamatysim alyvų. Tik ne čia, nes čia jei skinsim, atlėks bartis. Mes vieną sykį žumkei skynėm,  atlėkė ir apibarė baisiausiai.

- Nusipaveiksluokim prie alyvų!

- Kaip tai čia tavo vyro tėviškė? Gi kai per Latviją važiavom, rodei, kad ten vyro tėviškė.

- Aš esu Svarstyklė, man reikia grožio, aš galiu numirt dėl grožio.3O visos dienos priedainis, pakartotas daugybę sykių:

- Kaip gera! Kokia nuostabi diena! Kokia graži kelionė! Kaip gera!

Visa širdim pritariu! Buvo nuostabi diena. Tegyvuoja muziejai, ir labiausiai Joniškio muziejus tegyvuoja!

Salotos su vištiena. “Visa esmė yra padažas…”

$
0
0

salotos_suvistieneaValio, pagaliau gavau salotų receptą, užsisakytą iš labai šaunios Birutės!

Sveika Dalia, siunčiu jau gal prieš gerą pusmetį žadėtą labai paprastą salotų su vištiena receptą. Tuo labiau, kad ir salotos jau kai kur užaugo, o kam dar nespėjo užaugti, tai po tokio lietaus su griausmais kaip mat išbujos.

Ledinių (aisberg) salotų (bet tiks ir kitos) lapus suplėšyti ir paskleisti lėkštėje. Paskrudinti porą riekelių batono, supjaustyti kubeliais ir užberti ant salotų lapų. Keptuvėj pakepinti plonomis juostelėmis supjaustytą vištienos krūtinėlę ir sudėti ant salotų. Visa esmė yra padažas: šaukštelį medaus sumaišyti su 1-2 šaukšteliais garstyčių (aš naudoju dviejų rūšių – garstyčias su medum ir grūdėtas), truputį balzamiko acto pagal skonį ir aliejaus. Viską gerai išmaišyti ir užpilti ant salotų su vištiena. Priklausomai nuo garstyčių, padažas gali būti aštrokas. 
Pabandyk, gal patiks.
Skanaus!
Birutė Dargytė-Kybartienė
Birutė yra tautodailininkė. Pamatyti jos darbų (ir mėgstamos muzikos pasiklausyti) galima jos tinklaraštyje Marijafelt.

“Šopska” salotos

$
0
0

šopska salotos

Kiekvienas žmogus, tapęs keliautoju, jau iš karto man patinka. Jei keliaujant dviračiu per Lietuvą, ties Joniškiu jį užklumpa naktis, gali sukti pas mus. Ir tikrai, būna, kad užsuka, pripasakoja visokių įdomybių. Šiemet buvo dviratininkų pora iš Baltarusijos. Sužinojau  negirdėtą žodį “Importozameščnije” (importo pakeitimas). Mano svečiai pasakojo: Baltarusijoje siekiama, kad būtų paradavinėjamos tik jų šalyje pagamintos prekės. O jei ko nors patys negamina, tai bent ant importuoto daikto užklijuoja lipduką su baltarusišku pavadinimu. Po pusmečio lipdukas nusilupa, pasimato, kad kompiuteris iš Kinijos, bet bent jau pusmetį žmonės galėjo džiaugtis, kad vietinis.

“Šopska” salotų receptą užsirašiau prieš kelis metus, kai lankėsi bulgaras, keliaujantis dviračiu. Iškart šopska salotų pasidaryti negalėjau, nes tada dar nebūdavo pirkti brinzos. O dabar yra!

Salotos „Šopska“

  • 5 vidutinio dydžio pomidorai (geriausiai tinka mėsingi, tokie kaip “jaučio širdis”)
  • 2 agurkai
  • 2 paprikos 
  • 1 svogūnas
  • 200 g bulgariško brinzos sūrio
  • 2-3 šaukštai nerafinuoto saulėgrąžų aliejaus
  • gera sauja petražolių
  • žiupsnelis juodųjų pipirų

Pomidorus, agurkus, paprikas supjaustyti neitin smulkiais gabaliukais. Svogūną supjaustyti smulkiau. Petražoles sukapoti. Pipirus sugrūsti. Viską sumaišyti. Brinzos sūrį sutraiškyti šakute kad sutrupėtų ir užberti ant viršaus. Užpilti saulėgrąžų aliejumi (ne alyvuogių, gerbiamieji, nes ne graikiškas salotas darome, o saulėgrąžų, ir kad būtų nerafinuotas). Sūrumo paprastai užtenka nuo brinzos, o jei neužtenka, tai arba kapiec, nebus šopska salotų, arba dasibarstykite.

Šeivamedžio žiedai… kepti!

$
0
0

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kai dienos bėga taip greitai, ir kai žydėjimas vyksta taip greitai… jazminai jau į pabaigą, pinavijos žiedlapius jau barsto, rugiagėlės jau visur mėlynuoja…  kai viskas taip greitai, nebežinai, nė ką daryt. Tėra du variantai – nufotografuoti arba suvalgyti. Arba ir tą ir tą…

Šeivamedis žydi visur. Patikėkit. Kai perskaitai apie jį internete, pirmiausia galvoji, kad neįsivaizduoji, kur rasti. O paskui ar važinėtum per miestą, ar per laukus, ar aplink yrančias fermas, pastebi, kad jų yra visur. Daugybė. Belieka tik nufotografuoti ir suvalgyti.

Kepti šeivamedžio žiedai

  • 1 kiaušinis
  • 100 g miltų
  • 130 ml mineralinio vandens
  • druska
  • 10 šeivamedžio žiedynų
  • aliejaus kepimui
  • miltinio cukraus

Šeivamedžio žiedus išskirstyti nedideliais žiedynėliais su koteliais ir palikti maždaug pusvalandžiui ant rankšluosčio, kad išsibėgiotų vabaliukai, jei tokių yra.
Kai kur rašo, kad žiedus reikia nuplauti… na jeigu turite visko plovimo maniją, tai plaukite, bet aš taip galvoju, jei žiedai surinkti bjaurioje vietoje, nudulkėje, nutupėti amarų, tai plauk neplovęs, pateliuškenimas vandenyje nieko neišgelbės, tuo labiau nenuplaus vabaliukų, kurie laikysis žiedo įsikibę visom šešiom kibiom kojom. Reikia rinkti ten, kur atrodo, kad švaru, o paskui nebežaisti su plovimais. Tuo labiau, kad ant žiedų yra auksinės žiedadulkės, kurios yra gėris.

Suplakti kiaušinį, dalį vandens, miltus ir druską. Palaipsniui supilti visą vandenį, kad tešla būtų visiškai skysta. (Nebūtinai mineralinis vanduo, gali būti paprastas vanduo, arba miežių sultys, t.y. alus). Palaukti apie 20 min. , kad tešla normaliai išbrinktų.
Įkaitinti aliejų – ant keptuvės turi būti bent 1 cm storio sluoksnis. Paėmus šeivamedžio kekę už kotelio, padažyti žiedus į tešlą, lengvai nupurtyti, kad tešla nesidrabstytų ir kepti aliejuje. Kai apskrus, paėmus už kotelio išgriebti ant popierinės servetėlės. Po minutės ar kitos perkelti ant lėkštės ir užpudruoti miltinio cukraus. O, brolyti, prabanga!OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Daugiau apie tai, kokie žiedai valgomi.

Rabarbarų pyragas

$
0
0

rabarbaru pyragasJeigu dabar mano dienos ne šiaip sau greitai bėga, bet kubulduojasi griuvimo būdu, tai aš vakare prie kompo atėjus ir įsijungus vaizduoklį nebelabai ką nuveikiu. Paspoksau. Įkeliu rabarbarų pyrago nuotrauką, kurį suvalgėm …oj, kada tas buvo… surašau, kiek ko į jį sudėjau. (Užmiršau cukraus į pagrindą, bet vis dėlto truputį reiktų, todėl recepte įrašau). Įsijungiu Estijos žemėlapį ir spoksau į Lahemaa nacionalinio parko žemėlapį, ieškodama, kas ten jame gero. Gal kas buvot?

Gero skonio pyragas, nors nėra gražuolis:  maloniai rūgštoki rabarbarai švelniame kreme ant trapaus pagrindo. Apelsinų žievelių aromatas pasijunta retkarčiais – kai papuola ant danties. Tvarkinguose receptų aprašymuose būtų pavadintas nata. Citruso nata.

Pagrindui:

  • 100 g šalto sviesto
  • 250 g miltų
  • 2 šaukštai grieitnės
  • 100 g cukraus

Įdarui

  • 500 g rabarbarų
  • 200 g cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 2 šaukštai grietinės
  • 1 šaukštas miltų
  • 1 šaukštas apelsinų žievelių cukatų

Miltus persijoti, sumaišyti su cukrumi. Sviestą supjaustyti gabaliukais į miltų-cukraus mišinį ir rankomis sugniaužyti, kad sviestas susitrintų ir susimaišytų su miltais į birius trupinius. Įdėti grietinės ir viską supausti į vieną gabalą. Neminkyti ilgai, tik suspausti, ir nesvarbu, jei tas gabalas nelabai tvirtai laikysis krūvoje. Mes gi ne virtienius lipdysim.  Jei visiškai nesijungs į gabalą, dar šiek tiek grietinės. Tešlą įspausti ir įploti į kepimo formą apie 20 cm skersmens, padarant iš jos bortelius, įdėti į plastiko maišelį ir į šaldytuvą.

Rabarbarus nulupti, supjaustyti gabaliukais. Ant keptuvės supilti cukrų ir rabarabrus ir pamaišant kaitinti, kol rabarbarai suminkštėja. Jie taip pat paleis šiek tiek sulčių, taip, kad galiausiai atsidurs sirupe. Leisti šiek tiek atvėsti. Įmaišyti apelsinų žievelių cukatus, o paskui ir visus kitus recepte nurodytus priduktus. Vaizdas nebus labai fotogeniškas, atrodys skystokai, bet prižadu, kad paskui  sukietės.

Įkaitinti orkaitę iki 170C.

Ant tešlos pagrindo supilti įdarą. Kepti apie  40 min. Valgyti atvėsintą.


Šeivamedžių žiedų sirupas

$
0
0

seivamedziai

Dar vienas būdas . Už ankstesnius receptus geresnis tuo, kad išmetami numirkyti žiedynai dar be cukraus. O juk nesvarbu, kiek iššvaistome visokiom nesąmonėms, vistiek gaila niekais nuėjusio cukraus sirupo lašelio.

Sirupas gerai tinka su šaltu vandeniu gaiviai atsigerti, bet jei vasaros diena tokia vėsi, kad net brrr, galima pasitaisyti karštos arbatytės su šeivamedžiu.

Šeivamedžio žiedų sirupas

  • kelios saujos šeivamedžio žiedų,
  • 1 l vandens
  • 1 kg cukraus
  • 3-4 citrinos

Šeivamedžio žiedynų storesnius kotelius nukarpyti, smulkesnius palikti. Citrinas gerai nuplauti su soda. Supjaustyti griežinėliais ir sumesti į 2 l talpos stiklainio dugną. Ant viršaus sudėti žiedus paspaudžiant – arba visus, kiek turite, arba tiek, kiek pavyks sutalpinti. Užpilti šaltu vandeniu. Uždengti stiklainį. Palikti tamsioje vietoje 36-48 val.

Skystį nukošti per merlių. Galiausiai suberti į merlių tirščius (žiedus ir citrinas) ir gerai nuspausti – čia pati macniausia dalis tiek kvapo, tiek spalvos intensyvumo požiūriu. Nuspaustus tirščius išmesti. Į skysti sudėti cukrų ir kaitinti. Po užvirimo dar pavirti 15 min.

Supilstyti dar karštą sirupą į švarius stiklainius ar butelius ir iškart sandariai uždaryti. Aš laikau šaldytuve, bet turėtų ir kitaip išsilaikyti. Gerti atskiedus vandeniu santykiu maždaug 1:10. Pažiūrėti internete, kokia kaina pardavinėjamas užsienyje pagamintas šeivamedžio žiedų sirupas, kiekis 120 ml. Cha!

Bandelių testavimas žygio aplink Joniškį sąlygomis

$
0
0

gardesis5

Lijo lietus, bet vistiek išėjome. Iš pradžių gatvėmis, paskui keliukais, paskui takeliais, paskui vėžėmis kviečiuose, paskui palei tvorą, per aukštą žolę, dilgynes ir bruzgynus. Daugybę sykių metėme kelią dėl takelio, ir nė viens iš mūsų nebuvo toks gudras, kad primintų lietuvių liaudies išmintį. Per vieną upelį lipome bebrų užtvanka (“negalima lipti ant bebrų užtvankos”- sakė Frankas, nes jis yra gamtininkas, bet užtvanka buvo sena, o mums labai reikėjo). Bet iš kur aš galėjau žinoti, kad Vilkiaušio viduryje atsirado dar kitas upelis, ir kad kažkoks gudrutis (įtariu, kas) ten yra pritvėręs visokių tvorų? Todėl teko apsisukti ir vėl susilenkus po ievų šakomis, per bebrų užtvanką, makaliošes ir gervuogynus grįžti atgal, iš pradžių į vėžes tarp kviečių, paskui į takelį, paskui į kelią.

Nesugebėjau normaliai paaiškinti, kodėl turėtume testuoti “gardėsio” bandeles, nes man “gardėsis” jas atsiunčia be didelių paaiškinimų. Bet pasakiau, kad “must test”, o žygio aplink Joniškį sąlygomis jie darė viską, ką aš tik pasakydavau.

gardesis6Nebent tik maivėsi neprašomi.

gardesis2

Bandelės su varške, špinatais ir džiovintais pomidorais buvo labai liuks. Kaska dar kartą pasakė, kad Lietuvoje maistas geresnis, nei Lenkijoje.

gardesis3

Pyragas su šilauogėmis man atrodė sausokas, o jiems patiko. Kai visą suvalgėme, prie folijos indelio liko prilipęs nemenkas pyrago sluoksnis ir testuotojai paprašė perduoti gamintojams pastabą:” negerai, kai tiek daug lieka prilipę. Juk ne visi žmonės norės grandyti pirštais pyrago trupinius nuo folijos, taip, kaip darome mes”.

gardesis0

Testuotojai Kaska ir Frank

Braškių vėrinukai

$
0
0

braškių vėrinukaiBuvau nusipirkusi dėžę braškių. Nemenką dėžę. Iš jų išviriau beveik pusantro litro uogienės. Kur dingo kitos? Kelios su cukrumi sutrintos, kelios ant blynų uždėtos, dar šiek tiek į sirupą suėjo, keli šaukštai į Šermukšnių gatvę išvyko, ir viena kita šiaip suvalgyta.

Braškių vėrinukai – negali net receptu vadinti, nes pernelyg paprasta. Tiesiog dar viena idėja braškių sezonui, užmatyta interneto platybėse. Saldus, šokoladu glaistytas varškės sūrelis su braškės gabaliuku. Tadaa-aaa-am!braškės

 

Briuselio vafliai

$
0
0

Briuselio vafliai

“…sausio mėnesį važiuodavome į Graikiją ir kelis mėnesius skindavome apelsinus. Už visus uždirbtus pinigus prisipirkdavome sidabro, ir grįžę į Belgiją jį parduodavome muzikos festivaliuose. O rugsėjį vykdavome į Prancūziją skinti vynuogių. Gyvenimas buvo paprastas. Mes buvom hipiai. Keliavome daug. Mama nežinojo, kad visur važiuodavome autostopu, rodydavau žemėlapyje taškus, kur pabuvojau, sakydavau, kad autobusu, o ji stebėjosi, kiek daug galima autobusu apvažiuoti. Pernai man suėjo penkiasdešimt. Pagalvojau, būtų pats laikas nustoti meluoti mamai. Nei šis nei tas sulaukus penkiasdešimt vis dar meluoti mamai…”

Geert ir dabar patinka keliauti autostopu. Taip ir greičiau, ir įdomiau. Ji turi namus kaimelyje netoli upės Maas, dešimt avių, sidabrinių apyrankių ant riešų ir tris vaikus, dabar jau suaugusius. Juokiasi Joniškio prekybcentryje pamačiusi lietuvišką mineralinį, nes jos crazy sūnus buvo užsisakęs internetu ”vytauto”, kad atgabentų jam į Belgiją. Joks jis ne turtuolis, tarp paskaitų retkarčiais padirbėjantis studentas. Užsidirbo šiek tiek ir užsisakė mineralinio vandens iš Lietuvos. O ką?

Ji nėra namie kepusi vaflių. Bet jei aš noriu, ji gali susirasti internete receptą, sumaišyti tešlą ir iškepti. O vaflių taigi aš noriu!

Briuselio vafliai

  • 500 g miltų
  • 500 ml vandens
  • 500 ml pieno
  • 25 g mielių
  • 1 šaukštelis vanilinio cukraus
  • 4 kiaušiniai
  • druska
  • 200 g sviesto

Miltus persijoti į dubenį (arba pakankamai didelį puodą, bent kokių 4 l puodą, nes tešla “augs”).

Mieles ištirpinti šiltame vandenyje. Pieną pašildyti. Į miltus supilti vandenį su mielėmis ir pieną. Išplakti. Truputis druskos. Įmaišyti kiaušinių trynius. Sviestą ištirpinti ir įmaišyti į tešlą. Kiaušinių baltymus išplakti iki putų, irgi įmaišyti. Uždengti dangtį ir palikti maždaug valandai.

Kepti vaflių keptuvėje. Valgyti šiltus.

Šiam recepte cukraus nėra, tik vanilinis. Tešla atrodo nenormaliai skysta, bet paaiškėja, kad kaip tik iš tokios tešlos gaunasi tinkamo purumo vafliai. Briuselio vafliai!

 

briuselio vafliai

Šaltibarščiai (cold pink Lithuanian soup)

$
0
0

cold pink Lithuanian soupIf you ask any Lithuanian about traditional Lithuanian meal, most likely they will answer “cepelinai” (zeppelins) and invite you to restaurant to taste them. Well, cepelinai are good, but… but actually cepelinai is just our trick to distract attention of foreigner from truly Lithuanian meal. Šaltibarščiai!!! Shocking pink, delitious and healthy cold soup – we can‘t imagine spring nor summer without it. If you ask any Lithuanian about šaltibarščiai (how I could explain pronouncation? Something like Shahl- tee-bahrsh-tschyay), most likely they will invite you not to restaurant, but home. As this is really the meal we are having in each family during hot summer days. Of course any temperature above 20C is regarded as hot in Lithuania.

Preparation is simple.

Šaltibarščiai. Cold pink Lithuanian soup

For 4 persons

  • 1 medium red beetroot
  • 1 medium cucumber
  • A handful of spring onion
  • A bunch of fresh dill
  • 2 hard boiled eggs
  • Salt
  • A pinch of lemon acid
  • 800 ml buttermilk or kefir
  • 200-400 ml of cold boiled water (optionaly)
  • Sour cream (optionaly)
  • 6 medium potatoes

Boil beetroot in water until tender. Let it cool down, peel and grate coarsely. Mix with salt and a pinch of lemon acid. Leave aside.

Chop spring onions. Chop dill finely. Chop cucumber into small cubes. Mix all together with salt and let release the flavour. Add grated beetroot. Peel shells from hard-boiled eggs. One option (more comfortable, but less beautiful) – to cut eggs really small and mix with all other ingradients. Another option – to cut boiled eggs in halfs or quarters and devide to each personal plate.

Add sour cream, buttermilk or kefir. Stir. The color will appear slowly. If you like more liquid soup, add some cold boiled water. Test, is it enough salt.

Peel potatoes, cut them in half and boil in slightly salted water until tender. Calculate time, that they would be ready and hot when you all sit down for the meal.

Šaltibarščiai are served cold in the plate or bowl. On other individaul plate potatoes are served hot.

Skanaus! – this is how we wish each other delicious meal.šaltibarščiams

Useful or interesting facts

  • Grated and prepared with salt and lemon acid beetroot may stay in the fridge a week, so if you plan to make šaltibarščiai tomorow again and after tomorow again, and after-after tomorow again, boil more beetroot.
  • In Lithuanian supermarkets you may find beetroots in jars in light marinade, specially for šaltibarščiai. You may even find kefir, specially for šaltibarščiai.
  • In past when all vegetables were harvesting in gardens, not in supermarkets, early in spring we already had spring onions and dills, but cucumber – not yet. So it could be replaced with Borrage herb leaves, which have cucumber aroma.
  • Spring onion – fresh green part of each onion. In Lithuanian it is called „laiškai“, what also means „letter, mail“. In Russian it is called „перья“, what also means „feather“.
  • Recipe of this soup is traveling around the world as Polish soup, but Poles themselves call it “Lithuanian cold soup”.

Recipe is dedicated to Gyöngyi, as it was promissed in happy Reibiniai days.

 

Užkandžių pyragas su svogūnų laiškais

$
0
0

pyragas su svogūno laiškaisJeigu kas nors, kai man buvo 10 metų, būtų pasakęs, kad kepsiu pyragą, kurio didžiąją dalį sudarys svogūnų laiškai, uch, nebūčiau patikėjus. Tais laikais svogūnas man atrodė labiau nesusipratimas, negu daržovė, ir kokia nesąmonė, kad darže Balkaičiuose jo prisodindavo tris ilgas lysves, o braškių tik vieną.

Daug kas iš šiandieninio gyvenimo būtų neįtikėtina, jei būč galėjus pažvelgti į jį iš savo 10 metų taško.

Receptas daug sykių pakartotas rusiškose internetinėse erdvėse, bet aš jį patobulinau džiovintais pomidorais, todėl dabar čia mano receptas.

Užkandžių pyragas su svogūnų laiškais

  • 500 g sluoksniuotos bemielės tešlos,
  • pora didelių saujų svogūnų laiškų,
  • 100-150 g kietojo sūrio
  • 4 kiaušiniai
  • 5-6 džiovinti pomidorai, išgriebti iš aliejaus
  • saujelė krapų

Sluoksniuotą tešlą atšildyti.

2

Svogūnų laiškus supjaustyti. Taip pat ir krapus supjaustyti. Sumaišyti su kiaušiniais.svogūnų pyragas

Sūrį sutarkuoti. Kietasis sūris čia ypatingai tinka, bet galima prie to paties pasinaudoti proga ir sunaudoti visokius besibaigiančius sūrio likučius, virkaujančius šaldytuve.

pyragas su svogūno laiškų įdaru

Džiovinto pomidoro gabaliukus pasmulkinti. (Man patogiausia sukarpyti juos virtuvinėmis žirklėmis). Visą įdarą sumaišyti. Druskos greičiausiai nereiks, nes sūrumo duos sūris ir džiovinti pomidorai. Kepimo formą iškloti vienu tešlos lakštu, padarant bortelius. Sudėti įdarą, uždengti antru tešlos lakštu ir sulipinti kraštelius. Formos dydis – pagal tešlos lakšto dydį, bet apatinį gali tekti kiek paploninti kočėlu. Arba nukirpti kraščiuką nuo viršutinio lakšto ir iš jo padaryti bortelį. Sugalvosit kaip nors, ne man jus mokyti, kaip su tešlos lakštais elgtis.

pyragas su svogūno laiškų įdaru

Kepti 170 C apie 30 – 40 min – tol, kol viršutinis tešlos lakštas akivaizdžiai matysis, kad iškepęs. Ypač skanus kol šiltas. Atvėsęs irgi neblogas.pyragas su svogūno laiškų įdaruPono Didžiojo Eksperto pirmoji reakcija buvo: o kodėl nedarau pyrago su svogūno laiškais taip, kaip jo mama? Bet kad aš ir nesu jo mama! Pripažino, kad labai geras, todėl dabar kepu dar vieną užkandžių pyrago su svogūno laiškais variantą. Vėl visai kitokį.

Tšau, Viljandi!

$
0
0

viljandi festivalViljandis yra magiškas miestas. Esu prifotografavusi įvairiausių jo kampelių, šviežiai nudažytų ir apsilupinėjusių durų, sūpynių po didžiuliu ąžuolu, kur po pievą vaikšto antis, labai gražių moderno langų, rožių, skulptūrų, gatvelių ir gynybinių griovių, ir žinoma vaizdą į ežerą nuo Vyšnių kalno. Liepos mėnesį Viljandyje būna Folk festivalis. Šiemet – jau 22 kartą.viljandi festivalAtidarydami festivalį, estai pademonstravo, kad kai kurie berniukai taip niekada ir nesuauga. Net sulaukę žilo plauko, vis dar surenka chebrytę, užsijoja ant tvirtovės sienos likučių ir žaidžia tampydami virvę.viljandi festivalAtidaryti festivalio atvyko Estijos prezidentas, bet paaiškėjo, kad jis irgi neypatingai rimtas. Užlipo ant viduramžių šulinio sakyti atidarymo kalbos, bet pirmiausia pasidarė selfie. Galvojau, paleis į feisbuką, bet ką tik patikrinau… ne, neįsidėjo. viljandi festivalItalas akordeonistas net užsimerkdavo, kad geriau girdėtų. Italai pavarė tokios muzikos, kad ėėėė, brolyti… Jų muzika kilusi iš vorų tarantulų įkandimų. Vorai nuodingi, nuo įkandimo ir numirti galima, jei tik melstumeis ir dejuotum, o nesiimtum priemonių. O tos priemonės – tai būgnelis, mušamas pašėlusiu ritmu, kad nori nenori pradedi šokinėti kaip nenormalus, prakaitas per visas poras srūva, taip ir tarantulo nuodai iš organizmo išgarinami. Buvo su jais labai graži ir smarki  šokėja. Tokių greitų judesių ir tokio jėgiško muzikavimo mano apratas negaudo, taigi konkrečiai šitos nuotraukos momentu Marija dainavo labai lyriškai, taip gražiai, kad akordeonistas net užsimerkė, kad geriau girdėtų.viljandi festivalDainavo apie meilę, kuri taip užima kvapą, kad jin galėtų net numirti.Viljandi folk festivalTuaregas iš Saharos. Mėlynu rūbu, balta skepeta. Kai pakeldavo akis, jo žvilgsnis skriejo kažkur tolyn virš žiūrovų galvų. Grojo elektrine gitara.Viljandi festivalO anam grojant, šitas kalė tokiu būgniuku. Su stručio plunksna, su tuo geltonu brūkšniu per kaktą atrodė įdomiai, todėl fotografai lindo artyn su savo aparatais (terve, Sara Kristiina). Jis su savo būgniuku sėdėjo antram plane, turbūt vienu momentu pagalvojo, kad taip neteisinga visą laiką tik antram plane, todėl pašoko, atbėgo į priekį ir pradėjo ne tai, kad šokti, bet judinti delnus, kartais dar užmesdamas aukštyn koją. Matytumėt, koks patenkintas tuo metu buvo jo veidas.Viljandi festivalEtno histeria – gal 30 žmonių grupė iš įvairių šalių prieš savaitę susitiko Čekijoje, Jižine. Susistygavo instrumentus ir pradėjo kelionę į Švediją kartu grodami, dainuodami, vieni iš kitų mokydamiesi, o ten, kur sustodavo nakvynės, duodavo koncertą. Žinau, kad Lietuvoje jie grojo kažkur netoli Kelmės, gal kas girdėjo? Grojo įvairių šalių liaudies muziką ir dainavo dainas visokiomis kalbomis. Nuotaika iš jų liejosi nepaprastai galinga, o naujos idėjos gimdavo kasdien. Pavyzdžiui po pietų ilsisi pievelėje prie bažnyčios ir kuria planus: “o jei kiekvienas grotų instrumentu, kuriuo niekada negrojo anksčiau? O jei tą instrumentą išsitrauktų burtų keliu… o jei kaip burtus išsitrauktų ir šalies pavadinimą, kurios muziką grotų. Cha, pavyzdžiui gautųsi “pianinas, Bulgarija”. Cha, o gal pabandom šitaip, o gal kitaip…”. Viljandyje jie pabuvo pora dienų, o dabar dar važiuoja link Švedijos mėlynu autobusu. Sako, vietų dar yra, ir jei kas norėtų prisijungti, tai galima.
viljandi festivalŽiūrovai kepė saulėje. Džiaugsmingai. Nesitraukdami. Šokdami ir linguodami į taktą.viljandi festivalPaskui nusikamavę virsdavo į pavėsį aukštielniki. Viljandi festivalO tada vėl kelėsi vėl ėjo, nes programoje daugybė nuostabių atlikėjų.Viljandi festival…ir tiek daug nuostabios, karštos saulės.Viljandi fesivalChorchei irgi karšta. Iš Ispanijos vykdamas į Estiją prisidėjo čemodaną megztinių, striukių – gi į šiaurę. O pasirodo, šiaurėje karšta.
viljandi festival

Kas galvoja, kad estai lėto būdo, turėtų išgirsti šiuos muzikontus, plešiančius “Una paloma blancaaaAAA, jėėėėė…!!!” Grynai estiška muzika man pasirodė kiek monotoniška (ula tula ula mula, ula tula ula mula, tula tula, ula mula), estams labai patinka jų tradicinė muzika, bet paįvairinimui mielai užplėšia “una paloma blankaaAAAA!”viljandi festivalŠokių aikštelėje sukosi Princesė. Kaip gražiai plaikstėsi jos balta suknelė, kokie dailūs sidabriniai jos batukai, ir nieks dar nepripūtė jai į galvą nesąmonių ir abejonių, ar ji tikrai Princesė, ar ji pakankamai graži… Kai atsibosdavo suktis, nužengdavo į pievą ir iškilmingai nuskindavo pienės lapą, pasidžiaugdama, koks jis gražus. O paskui sidabriniai bateliai ją vėl užnešdavo į šokių aikštelę. Suktis vėl.
Viljandi festivalVienas iš festivalio rėmėjų kasdien atgrūsdavo didžiausią furgoną kefyro, kurio visi gaudavo už dyka. Ir jogurto, kuris būdavo išgraibstomas pirmiausia.Viljandi festivalšis muzikantas sugrojo daug gražių dalykų, kai kuriuos jų sugrojo pjūklu. Neįsivaizduojamo grožio garsą galima išgauti braukiant smičiumi per lankstomą pjūklą. Vienas iš dueto Feten Feten.Viljandi festivalĮdomūs ne tik artistai, bet ir žiūrovai, kiekvienas savaip išreiškiantis savo folk nuotaikas. Tas žilabarzdis kol kas nežinau, kas jis yra, bet traukė visų dėmesį. Skirtingai nuo pernai metų, kai buvo atvykęs nebeaišku su keliomis moterimis ir su keliais vaikais, tai šiemet ir moteris tik viena, ir mergytė viena. Gražutė mergytė, per kiekvieną koncertą užkeliama ir pasodinama ant scenos pakraščio, kad vyriškis (tėtis?) galėtų laisvai sau linguoti į taktą ir ploti..
viljandi festivalFestivalio savanoriai šiemet vilkėjo labai gražaus raudonumo marškinėlius. Jų buvo daug, jie nuveikė įvairiausius darbus ir nuo kiekvieno šaligatvio lopinėlio, nuo kiekvienos pievelės surinko kiekvieną koncarą, kad visur būtų gražu. Ir aš tokius marškinėlius turiu!

(Tšau! – estiškai “čiao”)


Mantas, kuris eina aplink Lietuvą

$
0
0

Mantas

Paaiškėjo, kad ne tik kelias aplink pasaulį, bet ir kelias aplink Lietuvą eina pro mūsų namus. Tai va, Mantai, nesvarbu, kad visą dieną ėjai, kad kelyje jau šešioliktą dieną, kad sulijai, kad jau po vidurnakčio, dabar, Mantai, klok, ką esi patyręs, ir viskas ką pasakysi netrukus išeis į internetą. Mantas nesipriešino, net nežinodamas, kur jo pasakytas žodis eis, ir neįtardamas, kad darysiu jį virtienių žvaigžde.

Mantas sako, jis buvo ko gera labiausiai kelionei nepasiruošęs žmogus. Jei lažybų bendrovėse vyktų statymai „nueis – nenueis“, jo šansai būtų įvertinti niekingai, nes kelionių patirties jis turėjo nedaug. Paskelbus feisbuke apie būsimą kelionę, atsirado daugybė abejojančių, tačiau ir nemaža palaikančių. Nepažįstami žmonės kvietė užsukti pas juos.

Arčiausiai pralaimėjimo jis buvo antrą kelionės dieną. Sutiko žmogų, kuris įkalbėjo pasukti kitu, neva įdomesniu keliu, visą dieną ėjo kartu, varydamas savo dviratį arba lėtai važiuodamas šalia, ir visą laiką kalbėjo.  Smulkiai apibudindavo kiekvienos pakeliui pamatytos mašinos savybes ir koks jos variklis. Pirmą valandą dar atrodė įdomu… Naujasis pažįstamas pasikvietė nakvynės, už tai buvo apibartas mamos, tačiau ši greit atsileido: „gerai, kad šį kartą parsivedė normalų žmogų, nes praeitą  kartą tai grįžo su bomžu nuo autobusų stotelės.“

Mantas filmuoja gyvenviečių, pro kuriuos praeina, pavadinimus, upes, gražiausias vietas ir sutiktus žmones. Paskui iš viso to padarys filmą. O iš patirtų įspūdžių parašys knygą. Jau maždaug įsivaizduoja, koks bus jos pavadinimas ir viršelis. Gal matė kokių nors įdomių gyvenviečių pavadinimų? Kūčgalis… Pasvalietis. „Ilgai galvojau, kaip vadinasi šio kaimo gyventojai. Jei Pasvalyje gyvena pasvaliečiai, tai Pasvalietyje kas? Pasvalietiečiai?“

Mantas sako, gaila, kad dažnai nežino įdomiausių kelių ir eina tuo, kurį jam parenka navigacija. Kilometras po kilometro artėja link pasirinkto tikslo, kai aplink nesimato nieko įdomaus. Iš pradžių eidamas kalbėjo su savimi, bet maždaug ties Ignalina jau viskas buvo apkalbėta. Tuomet kuria scenarijus Humoro klubui, jei telefono baterija nenusekusi, prisijungia prie interneto, arba skambina draugams ir bendrauja.

Nustebino žmonių svetingumas. Per pirmas 16 kelionės naktų gal 5-6 kartus teko miegoti palapinėje. Jei neturi kontaktų nei kvietimų nakvynei mieste ar kaime, kur jį užklumpa naktis, jis klausia žmonių leidimo pasistatyti jų kieme palapinę. Jaunesni žmonės įsileidžia mielai. Senesni prisibijo. Bet jei gauna pabendrauti ilgiau, greit supranta, kad Mantas ne žudikas anei vagis, įsileidžia ir išpasakoja savo gyvenimus. Kai užsuka pas žmones vandens, neretai yra pakviečiamas ir pavalgyti, ir ko dažniausiai gauna? Gi sumuštinį su dosniai storu dešros griežinėliu.

„Žiniasklaida yra gerokai žmones įbauginusi. „Per televiziją juk neparodys, kad mane jau 16 naktų žmonės svetingai priėmė. Per televiziją parodytų, tik jei man kas nors nutiktų, nes TV nerodo, to, kas gera. Nusprendžiau daugiau niekada neiti kai tamsu. Teko iki vėlyvos nakties eiti į Kaltanėnus. Buvo penktadienio vakaras.  Automobiliai keliu važinėjo labai greitai arba zigzagais, iš jų dideliu garsu trenkė muzika, buvo nejauku. Į Kaltanėnus atėjau apie 2 val. nakties. Tik viename name degė šviesa, bet mane įsileisti bijojo. Pradėjau ieškoti, kur statyti palapinę. Gal prie bažnyčios, bet  pagalvojau, kaip ji ten atrodys ryte, todėl nuėjau į miestelio pakraštį. Pasistačiau palapinę ir prieš užmigdamas, prisirišau prie rankos kuprinę.“

Sykį nakvynei sustojo daugiavaikės šeimos namų kieme. 7 maži vaikai, motina truputį išgėrusi, ir tėvas parėjo vėliau truputį išgėręs, bet buvo labai svetingi, rūpinosi lyg aštuntuoju savo vaiku. Leido kieme pasistatyti palapinę. Tiesa, buvo truputį neramu, kai motina pasišaukusi visus vaikus kažką jiems pašnibždėjo… kažin ką? Gal kad gerai elgtųsi?

Kai eina per mažą miestelį, Mantas neretai jaučiasi lyg eksponatas. Jį stebi vaikai, močiutės už langų (kai jų žvilgsniai susitinka, susinepatogina, kad yra pastebėtos, ir pasitraukia už užuolaidų), ir prie parduotuvių ar barų budintys vyriškiai, kuriuos Mantas vadina miestelių sargais. „Labiausiai mane supranta keliautojai, arba tie, kurie keliautojų yra matę.“

Žeimelyje užsuko į atsitiktinio namo kiemą, ketindamas paklausti, gal galėtų pasistatyti palapinę, ir… buvo atpažintas! „Tu esi tas Mantas, kuris eina aplink Lietuvą?“ – ir Žeimelyje, pasirodo, yra jo feisbuko sekėjų. Jaunas vaikinas, šiuo metu gyvenantis užsienyje ir į Lietuvą sugrįžtantis tik atostogauti, nustebino išsamiomis ir labai įdomiomis žiniomis apie Žeimelį, o šis nedidelis miestelis nustebino, tuo, kad yra toks senas ir pilnas įdomybių.

Tarp Žeimelio ir Joniškio užklupo smarkus lietus su perkūnija. Žaibavo taip įspūdingai, kad norėjosi filmuoti. Tačiau pagalvojo, kad su filmavimo kamera, iškelta aukštyn lyg žaibolaidžiu, gali būti pavojinga. O ko labiausiai bijo? Po šiandienos – žaibų. Šunų. Gyvačių. Ar daug jų matė kelionės metu? Taip, matė… prie Nemenčinės buvo viena, ir žiūrėjo į jį. Bet tai buvo žaltys. Pamatė turbūt visus Lietuvoje gyvenančius žvėris, bėgančius per kelią. Nebėgo tik briedis, jis ramiai ėjo skersai kelio tarp Ignalinos ir Dūkšto.

„Senelis mane lydi kelyje“,- sako Mantas. Kelis sykius jis automobiliu buvo atvažiavęs ten, kur nakvynei sustodavo Mantas. Senelis sakė, kad nori pamatyti tuos miestelius. Tuo pačiu atveža siuntinuką nuo mamos. Maisto ir vaistų, kurių keliautojui galėtų prireikti. Jei ne mama, Manto kuprinė būtų lengvesnė.

Netikėčiausias dalykas, kurį sužinojome apie Mantą, kad jis yra mokęsis operinio dainavimo.

Šiandien rytą  išėjo į Žagarę. Pėsčiomis.

SÜLTSZALONNA: ant laužo skrudinti lašinukai vengrišku stiliumi

$
0
0

vengiski lasinukaiLietuvio nereikia agituoti, kad paragautų lašinio. Normalus maistas. Net kai kurie vegetarai lašinius valgo, tie, kurie vegetarystę pasirinko ne dėl nežudymo, o dėl sveikatos, nes jų asmeniniai mitybos ekspertai yra išaiškinę, kad lašiniai neturi blogųjų mėsos savybių.

Vengrai rūkytus lašinius irgi pripažįsta, nors ir apibarsto iš visų pusių raudonais saldžiosios paprikos milteliais. Lašinuką pasičirškinti ant laužo – ne stebuklas, matyta, panašiai išbandyta, ragauta, bet SÜLTSZALONNA turi vieną paprastą niunsą. Bulkos riekė. Ant jos vis suvarvinami nuo pakepusių lašinukų kapsintys riebaliukai. Labai paprasta, labai super.

vengriski lasiniai

Bulka su taukiukais labai gardi. Ir kaip anksčiau nesusiprotėjom? Sako, SÜLTSZALONNA yra išgalvota čigonų. Mums parodė ir paragauti davė Gyöngyi. Sakė, taip daro Vengrijoj.

vengriski lasiniai skrudinti

vengriski lasiniai ir Gyongyi

Kavinė, kuri atsidaro tris dienas per metus

$
0
0

viljandi
Įėjus iš lauko, akys dar apžlibę nuo skaisčios saulės. Nesimato, kas viduje, bet kažkas pasitinka. Kavos? Taip, žinoma prašom, tegu aš prisėdu ir palaukiu. Sėdžiu ant sofos, o akys pradeda apsiprasti. Keistas interjeras, kur daug veidrodžių ir daug ryškiai mėlynos spalvos, o ant lubų kažkoks neaiškus aštuonkojis su žibančiomis žvaugždėmis. Prie kito stalo žmonės valgo lakštinius, dar toliau sėdi dviese, šaukštukais kabina ledus, o už baro kažką buria šviesiaplaukės merginos.

Kavos man atneša gražiame puoduke, su šypsena. Išgurkšnoju, pasisėdžiu, jau galėčiau susimokėti ir eiti.

Ir čia prasideda siurpizai. Vietoj sąskaitos man atneša dėžutę. “Mes neturime kainų. Mes esame namų kavinė. Jei kava patiko, įmeskite kiek norite į aukų dėžutę.”

Kurį laiką esu apstulbusi, nes nepaisant visų veidrodžių ant sienų ir ryškios mėlynos spalvos, viskas atrodo kaip normali kavinė. Kitaip kaip būčiau drįsusi čia įeiti. Ant šaligatvio stovėjo staliukas su dviem kėdėmis, durys buvo atidarytos, prie vieno iš staliukų žmonės valgė lakštinius, prie baro stiklinį ąsotį vandens su citrina užtaisinėjo šviesiaplaukės merginos – viskas kaip normalioj kavinėj. O ką reiškia namų kavinė?

“Aš nežinau, kodėl aš tai darau. Tai lyg žaidimas. Kasmet tris dienas per metus mes čia atidarome kavinę. Kitu metu čia nieko nebūna. Šios patalpos būna tuščios.”

“Aš nežinau, kaip aš čia patekau. Tiesiog norėjau kavos…”

“Tai emocijos. Jos pritraukia. Nežinau, kaip paaiškinti žodžiais…”

“Išeitų, kad aš einu gatve, staiga kažkas sutampa emociniame lygmenyje ir jūs mane čia vidun įtraukiate..?”

“Taip, aš manau, kad taip…”

Išeinu vėl į saulę, galvoju, kas čia buvo?- atsisukus žiūriu į medinio apšiuriusio namo duris. Kaip man atėjo į galvą, kad čia kavinė? – nėra jokių požymių. Gardus kavos kartumas burnoje, saulės nutvieksta gatvė, atidarytos raudonos namelio durys.

Ateinu vėl kitą dieną (nes pagal mano apskaičiavimus tai turėtų būti trečia diena kai jie būna atsidarę, o aš noriu kavos ir dar pasitikrinti, kad viskas iš tikrųjų buvo. Ir dar prigalvojau visokių klausimų šeimininkei, nes man labai įdomiai čia viskas atrodo, atsidaro tik tris dienas per metus, o kaip su visa biurokratija, mokesčių inspekcija ir septyniom privalomom kriauklėm? Ir išvis, kodėl tokios ryškiai mėlynos sienos ir žvaigždės ant lubų). Durys uždarytos. Patraukiu, neatsidaro. Lange nieko, aklinai uždengta. Išvis niekur nieko. Jokio judesio, jokio požymio, kad čia kažkas yra. Kad buvo.

Nuotraukoje ne tas langas. Tikrai žinau, kad fotografavau tą namą ir tas duris, ant kurių kitą dieną įžiūrėjau beveik nusitrynusį užrašą “casino” (štai kodėl žvaigždės ant lubų!). Dabar neberandu tos nuotraukos. Paslaptingai dingo.

Rezgu planus, kaip kitais metais vėl važiuosiu ir tikrinsiu – ar atsidarė? Ar yra kavos?

Viljandi, 2014 m. liepa

Kisieliaus dienos Suomijoje

$
0
0

kava su kisielium

Mes nesugalvojam, kad pusrytinę avižų košę galėtų užsipilti kisieliumi, bet suomiai tai sugalvoja! Pusę lėkštės poskystės košės, pusę lėkštės kisieliaus, bet geriau atrodo kol nemaišyta. (Nesvarbu, kad pilve susimaišys.) Jei nemėgsti košės, gali kisieliumi užsipilti kukurūzų arba kitokius dribsnius. Suomiai kisielių mėgsta ir turi iš ko virti – miškuose bruknių beprotiškai. Nereikia nė į gilyn mišką eiti, kad įsitikintum, užtenka keliu pasivaikščioti, ir tiek pamatai raudonuojant, kad pasidaro slabna. Suveikia rinkimo programa, kaip tyčia neturi nieko pasiėmęs į ką galėtum surinktas berti, suragauji vieną saują, suragauja kitą, trečią… valios pastangomis atsiplėši, galvodams, kam reikėjo eurus bambonkėms švaistyti, jei namiškiams lauktuvių galėjai švarioj gamtoj pasirinkti, ir eini toliau keleliu, o virš galvos tyliai skraido pelėdos.

Mes vis užmirštam, kad kisielius gali būti puikiausiu desertu, ir nebūtų reikalo jokių pyragų, bet suomiai tai neužmiršta! Ant deserto staliuko pastato didelį dubenį rabarbarų kisieliaus ir mažesnių dubenėlių jam įsipilti. Rusų posakis „чайной ложкой кисель хлебать“ (šaukšteliu srėbti kisielių, atseit užsiiminėti nesąmonėmis) suomių nejaudina. Man taip atrodo, juos iš viso sunku sujaudinti, jie yra ramūs ir mėgsta sakyti „joooo“, o tuo labiau srebiant kisielių nėra kur skubėti. Suomių desertas – iš mažų dubenėlių arbatiniais šaukšteliais kabinamas kisielius. Nė dienos be kisieliaus! O pertrauka tarp darbų Suomijoje vadinasi „Kiisseli break“. Nors kavą jie irgi mėgsta. Mums jų kava atrodo skystoka, o italams išvis – kaip vanduo, kuriuo plovė kavinuką. Bet jei taip pasitaikytų, kad suomį gautum į svečius, tai žinok, kad lietuvišku metodu kavą puoduku užplikęs suomio irgi nesužavėsi. Na jei tu pats užplikysi, gal dar tiks, bet jei leisi pačiam… Va vieną sykį ką užtikau suomius virtuvėj išdarinėjant:

suomiu kava

Praliurlino plastikinėje stiklinaitėje mažą skylutę ir filtruoja. Su šakute prilaiko, kad neužsikimštų. Nes jiems neptinka kavoje plaukiojantys tirščiai, o užplikyti taip, kad neplaukiotų dar nesigauna. Bet šiaip jie talentingi.

Mes nesugalvojame, kad iš grybų galėtų uogienę išvirti, o suomiai tai sugalvoja! Nors greičiausiai tik prašmatnesniuose restoranuose. Mes į tokius restoranus nenorim, bet suomiai klasta atvilioja ir užbovyja vaidinimais su meškų kailiais. Atneša miežinės košės, o prie jos nebeduoda kisieliaus. Jau pasijunti sutrikęs, hmmm, o kas čia tame indelyje, atrodo lyg kokie jūros kopūstai? Paragauji, tik tiek aišku, kad saldu ir ne mėsa. O tada suomiai paskelbia, kad grybų uogienė! Kas!!!??? Uogienė? Grybų. Kas per grybai? Tokios formos kaip voveraitės (abiem rankom vaizduoja jų formą, jei nesuprastumėm kas tas yr kantareliai), tokios formos kaip voveraitės, tik rudi. (galvoju, kad uogienė buvo iš  Craterellus cornucopioides, bet koks tikslas dabar gūglį maigyti, jei grybų uogienė suvalgyta jau užužvakar, ir nieko nenutiko).

Dar toks pastebėjimas, jei esi vegetaras, Suomijoje nesidairyk maistelių su užrašu „vege“ ar kaip nors panašiai. Nieks nebus. Suomijoj sakyk „kasvisruoka“. Arba nešiok lipduką su šituo žodžiu ant krūtinės, nes gi kai išalksi, tą žodį kasvisruoka užmirši, nors dabar ir galvoji kad pameni.

Suomija

Kas pardavinėjama šioje parduotuvėje, neužteko drąsos patikrinti. O meilės prisipažinimą suomiai išreiškia prie garažo pastatytu žiguliuku. Raudonu!Suomija

Iš Suomijos, žmogus, grįžti toks sutrikęs, kad vos nuo jos kranto atsiplėšęs, padarai tai, ko niekad gyvenime negalvojai, kad galėtum. Gurkšteli degtinės. Iš viso butelio. Plastikinio. Ups. Graži ta Suomija!

Keptos bulvės su grybais “Kaip vakar”

$
0
0

baravykai su bulvėmPonas Didysis Ekspertas papasakojo, kad vakar labai skaniai buvo pasitaisęs bulvių su grybais. Jau ko ko, o baravykų pas mus šiemet baisiai daug. Mes čia visi Jonišky baigiam nublūsti, galim ar negalim, turim laiko ar neturim, paeinam ar nepaeinam, visi lekiam į miškus  grybauti. Pasikaifuodami. Labai daug grybų. Kad vakar Ponui Didžiajam Ekspertui buvo taip skanu, davaj aš jam šiandien vėl pataisysiu. Bulvės, svogūnai ir baravykai… Ė, brolyti, o pasirodo ne taip padariau. Ne ta eilės tvarka ant keptuvės sudėjau… ir nesvarbu, kad gerai gavosi, bet ne pagal receptą “KAIP VAKAR”. “Nu moteriške, ar tu specialiai darai ne taip, kaip aš noriu?”- Ponas Didysis Ekspertas nusivylęs, todėl lekiam vėl į mišką vėl parsivežam grybų, vėl ant keptuvės ir vėl su bulvėm. Dabar – teisinga eilės tvarka.

Keptos bulvės su grybais

  • 5 bulvės
  • 1 svogūnas
  • apie 0,250 ml trumpai apvirtų grybų – baravykų arba raudonikių
  • druska
  • juodi malti pipirai
  • aliejus

Bulves supjaustyti kubeliais ir pamaišant apkepinti aliejuje kad paviršius būtų apskrudęs, o viduje dar kietokos. Užberti smulkiai supjaustytą svogūną ir dar kelias minutes kepti pamaišant. Tada suberti gabaliukais supjaustytus grybus. Užberti druskos ir juodų maltų pipirų. Kepti pamaišant gal kokias 5 minutes, kol bulvės bus minkštos, o grybai peršils.

Baravykus galima kepti prieš tai neapvirus. Tada reikės gal kokių 15 min.

 

Viewing all 334 articles
Browse latest View live